Doğu Anadolu Turu

Antalya Çıkışlı Doğu Anadolu Turumuzda, Tarihi, Dini, Kültürü çok yakından ve hissederek görme şansını yakalıyoruz.Seyahatinizi Güzel Anılarla Harmanlayan Juliet Tur Gezilerinde Doğu Anadolu Turunun eşsiz yaşamını keşfetmek isteyenler için misafirlerimizi bu güzel turumuza davet ediyoruz. Doğu Anadolu Bölgesinde Malatya, Elazığ,Pertek,Tunceli,Bingöl,Muş,Ahlat,Tatvan,Nemrut Dağı ve Krater Gölü,Van,Van Gölü,Doğubayazıt,Ağrı,Ağrı Dağı,Kars,Ani Harabeleri,Kafkas Gecesi,Erzurum,Erzincan,Kemaliye,Fırat Nehri,Karanlık Kanyon,Lökhane,Sivas gibi her köşesinde ayrı bir tada sahip noktalarını, gecesini ve gündüzü yaşama fırsatını sunmaktadır.

Ayak izlerinizi bıraktığınız her bir nokta da, Tarihin ve Efsanelerin sizleri heyecanlandıracağı bu gezi Juliet Tur ile sizlere Ulaştırılmakta.Kültürün, Doğanın, İnancın ve daha nicelerinin bütününü oluşturan bu turumuzda eğlenceli ve öğretici bir gezi sizleri beklemektedir!

Doğu Anadolu Turu Programı

İlk durağımız olan ve Malatya'nın en büyük ilçesi olan Darende'ye 30 yapraklı gül şehri deniyor. Burası özellikle Osmanlı döneminin yetiştirdiği paşalar, devlet adamları ve alimleriyle ünlenmiştir.Somuncu Baba  adıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri'nin kabrinin bulunduğu cami 14.yy eseri.Kimliğini gizlemek üzere somun ekmeği pişirip halka dağıttığı için Somuncu Baba için Somuncu Baba olarak bilinmektedir. Ardından güzergahımız üzerinde bulunan ve halk türkülerine esin veren Karakaya Baraj Gölü üzerinde ki Karakaya Köprüsünden Elazığa Geçiyoruz. Eski ismiyle Elazız olarak anacağımız Harput ile gezimize devam ediyoruz.Harput Kalesi,Ulu Cami,Harput Konakları,Arap Baba Türbesi gibi tarihi yapıları görüp, Balak Gazi Heykeli altında Elazığ'ı kuş bakışı seyrediyoruz. Ardından dinlenmek için otelimize geçiş sağlıyoruz.

Doğu Anadolu Turumuzun İkinci Gününde, kahvaltımızı yaptıktan sonra Pertek'e ardından Tunceli merkeze varıyoruz. Munzur Vadisi'nde doğanın mükemmel manzarasına tanıklık ediyoruz. Dileyen misafirlerimiz zipline aktivitesine katılabilirler. Munzur Vadisi sonrasında Bingöl'e doğru yola çıkıyoruz. Solhan Yüzer Adalar'da vereceğimiz kısa serbest zaman ve fotoğraf molamızı değerlendiriyoruz. Serbest zaman bittikten sonra Muş'a giderken, Panoramik olarak Muş Ovasını  görüp Van Gölü kenarında bulunan Ahlat'a ulaşıyoruz. Tarihi, Kültürü ile özenle bakılmış bu topraklarda eski Türk Mezarlığını Ziyaret Edeceğiz. Atalarımızın ruhlarını yad ederek Tatvan için yola çıkıyoruz. Dileyen misafirlerimizle opsiyonel tur seçeneğimiz olarak Nemrut Krater Gölü gezimizi yapabilir, gün batımını seyrettikten sonra otele geçebilir, dileyen misafirlerimiz de direkt Tatvanda ki otelimize geçiş sağlayabilir.

Doğu Anadolu Turumuzun Üçüncü Gününde, kahvaltımızı aldıktan sonra Kuskunkıran Geçidi'ni aşarak Van'a ulaşıyoruz. Akdamar Adası ve Kilisesi ziyaretimizi gerçekleştirmek için Gevaş'ta bineceğimiz kooperatif tekneleriyle Van Göl'ü üzerinden Akdamar Adası ve Kilisesi ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ardından Doğu'nun Parisi olarak bilinen Tuşpa Kalesi'ne çıkıyoruz. Van şehrini ayaklarımız altında oluşunu ve büyüleyici manzarasını izleyeceğimiz, güzel ve keyifli fotoğraflarımızla ölümsüzleştireceğiz. Sonrasında Van Arkeoloji Müzesini gezdikten sonra Van şehir merkezinde olan otelimize ertesi gün programımız için dinlenmeye geçiyoruz.

Doğu Anadolu Turumuzun Dördüncü Gününde, sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra, Van Gölü manzarası eşliğinde sırasıyla Muradiye Şelalesi, Çaldıran Ovası ve Ülkemizin En yüksek geçitlerinden olan Tendürek Dağı Geçidi'nden geçerek Doğubayazıt'a varıyoruz. Burada İshak Paşa Sarayı ve Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nın büyüleyici etkisi altına giriyoruz. Akabinde Iğdır yolculuğumuz başlıyor. Iğdır, Digor oradan da Kars'a ulaşacağız. İlk durağımız Ani Harabeleri'ne gidiyoruz. Tarihi, Kültürü ve Anıtlarıyla aklımıza kazadığımız bu bölge serbest zamanın ardından  Kars merkezde otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğimi sonrasında dileyen misafirlerimizle Kars'ın olmazsa olmazı Kafkas Gecesi eğlencesine gidebiliriz.

Doğu Anadolu Turumuzun Beşinci Gününde, 12 Havariler Kilisesi'ni, Taş Köprü'yü ve Kars Kalesi'ni panoramik olarak görüyoruz. Sarıkamış Şehitliği'nde şehit olan askerlerimizi anmak için kısa bir mola verdikten sonra Köprüköy' e ulaşıyoruz. Sırasıyla Horasan, Pasinler ve Erzurum'a ulaşmış oluyoruz. Ziyaretimizin ardından Erzurum'un Meşhur Cağ Kebabının tadına bakabileceğimiz bir restoran da mola veriyoruz. Mola sonrasında Anadolu da ki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden biri olan Üç Kümbetleri ziyaret ediyoruz. Erzurum'un simgelerinden olan Çifte Minareleri Medrese ve Ulu Cami' yi de gezip Eski Erzurum Evleri sokaklarında geziyoruz. Sonrasında Rüştem Paşa Kervansaray'ında oltu taşlarından yapılma ürünlerini satın alabileceğiniz mekanlara uğruyoruz. Dileyen misafirler Oltu Taşı çarşılarında gezebilir alışveriş yapabilir. Mola ardından Dadaşlar Diyarı Erzurum'a veda ediyor ve Aşkale, Tercan,Mercan üzerinden Erzincan'a ve otelimize doğru yola çıkıyoruz.

Doğu Anadolu Turumuzun Son Gününde, otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra Kemaliye'ye gidiyoruz. Kemaliye de Taş Yol'a ulaşıyoruz. İnsan eliyle yapılan bu yol inanç ve emeğin en büyük sembolüdür. Fırat Nehri üzerinden Karanlık Kanyon ve içerisinde ve içerisinde bulunan yollar sizleri hayrete düşürecektir. Burada ki gezimizden sonra ülkemizin en kapsamlı Doğa Tarihi Müzesi'ni geziyoruz. Sonrasında gurbete çalışmaya giden sevdikleri için yazdıkları manilerin sergilendiği Mani Yolu'na çıkıyoruz. Keyifli gezimizin tamamlamasıyla Lökhane'ye gidiyoruz. Dileyen misafirlerimiz burada yapılan Lög/Lök yapımını öğrenip, alışveriş yapabilirler. Ahmet Kutsi Tecer'in ''orada bir köy var uzakta'' dizelerine konu olan Apçaağaç Köyü'nü panoramik olarak gördükten sonra Divriği'ye varıyoruz.Burada Ulu Cami ve Darüşşifasını gezdikten sonra Cumhuriyet Kenti olan Sivas'a ulaşıyoruz. Sırasıyla Gök Medrese, Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese ve Şifahiye Medresesi gezilerine takiben Sivas Kongresi'nin yapıldığı Sivas Lisesi'ni de görüyor ve alışveriş için serbest zamanın ardından Antalya'ya dönüşümüzü gerçekleştiriyor, Doğu Anadolu Turumuzu Sonlandırıyoruz.

Juliet Tur farkını her anında hissedeceğiniz Doğu Anadolu Turunun detaylarına ulaşmak için 0 (544) 853 85 92 iletişim numaramızı kullanabilir veya  www.juliettur.com web sitemizi inceleyebilirsiniz.